اصفهان: خیابان فردوسی،ساختمان آزاد ، واحد 304
info@ehsanahmadi.ir

منابع مالی

مدیریت مالی و سرمایه گذاری

سیستم تجارت آزاد و بازار سرمایه

سیستم تجارت آزاد زیربنای یک اقتصاد پیشرفته است و بازار سرمایه نیز ستون فقرات این سیستم است.

در این بازار:

تعریف راهبری شرکتی

در دیدگاههای محدود، راهبری شرکتی به رابطه شرکت و سهامداران محدود می‌شود. این، الگویی قدیمی است که در قالب نظریه نمایندگی بیان می‌شود. در آن سوی طیف، راهبری شرکتی را می‌توان به صورت  شبکه ای از  روابط در نظر گرفت که نه تنهامیان شرکت و مالکان آنها (سهامداران) بلکه میان شرکت و تعداد  زیادی از ذینفعان از جمله کارکنان، مشتریان، فروشندگان، دارندگان اوراق قرضه و… وجود دارد. چنین دیدگاهی در قالب نظریه ذینفعان دیده می‌شود.

انواع بازارها در بورس

بازار مشتقه

بازار پول

بازار بیمه

خدمات مشاورای اختصاصی مدیران ارشد سازمانی
۹۲%
آموزش و پیاده سازی دوره های تخصصی
۸۴%
خدمات مشاور مالی و مالیاتی
۸۷%
برندینگ و طراحی برند بوک
۹۷%

انواع بورسها

«شاخص کل میانگین وزنی نسبت‌های قیمتی سهام با وزنی رابر ارزش سهام در زمان پایه»

شاخص هم ‌وزن چیست؟ در محاسبه شاخص هم ‌وزن تمامی شرکت‌ها، چه کوچک و چه بزرگ، وزن یکسانی برای محاسبه شاخص دارند. افزایش قیمت در هر سهمی به یک میزان بر این شاخص تأثیرگذار است. در واقع این شاخص میانگین بازدهی شرکت‌ها را با ضریب یکسان مورد محاسبه قرار می‌دهد و آن‌ها را در نمودار نشان می‌دهد. باید توجه داشت که شاخص هم ‌وزن دید مناسب‌تری برای تحلیل بازار به سرمایه‌گذاران می‌دهد.

تفاوت تمرکز کارگزاریها: دقت کنیم که بعضی کارگزاریهای دارای رتبه بالا تمرکزشان بر شرکتهاست و با گردش مالی زیاد این شرکتها، رتبه های خوبی هم به دست می آورند، به همین خاطر بررسی رتبه کارگزاریها در تعداد خرید و فروش خرد الکترونیکی می تواند یکی از معیارهای ما برای انتخاب باشد.

تفاوت معاملات اولیه و  ثانویه در بازار سرمایه 

هرگاه شرکتی برای اولین بار سهام خود را در بازار سرمایه برای عموم عرضه کند، این عرضه در معاملات اولیه (primary market) انجام می‌شود. مانند پذیره نویسی یا عرضه اولیه سهام.

پس از آن که سهام برای اولین بار برای عموم عرضه شد، معاملات ثانویه (secondary markets) انجام خواهد شد. همانند معاملات عادی روزانه سهام شرکت‌ها.

صندوق قابل معامله: صندوقی متشکل از دارایی‌های مختلف است که با ساختاری شبیه به صندوق سرمایه گذاری مشترک mutual fund مانند سهام عادی شرکت‌های مختلف در بورس اوراق بهادار معامله می‌شود.‌‌ NAV این صندوق‌ها هر ۲ دقیقه یکبار بروزرسانی میشوند. در حال حاضر ۲۹ صندوق سرمایه گذاری ETF در کشور فعالیت می‌کنند که ۱۲ صندوق قابل معامله با درآمد ثابت، ۸ صندوق سهامی، ۴ صندوق ETF طلا ، ۳ صندوق مختلط و ۲ صندوق شاخصی هستند.

دو رویکرد تحلیل بنیادی

”اسکالپ” چیست؟

اسکالپ یکی از استراتژی‌های معامله‌گری می‌باشد که به منظور دستیابی به سود زیاد در تغییرات جزئی قیمت به کار گرفته می‌شود. معامله‌گرانی که با این استراتژی کار می‌کنند در طول یک روز از ۱۰ تا چند صد معامله را انجام می‌دهند.

آنها بر این اعتقاد دارند که به آسانی از حرکت های کوچک قیمت در بازار سهام ، می‌توان سود زیادی را کسب کرد. معامله‌گرانی که این استراتژی را پیاده سازی می‌کنند به عنوان “اسکالپر” (Scalper) شناخته می‌شوند.

به بیان دیگر این استراتژی عنوان می‌کند که بسیاری از سودهای کوچک به راحتی می‌تواند به سودی بزرگ تبدیل شود ، اگر استراتژی خروج به موقع ، جهت جلوگیری از ضررهای بزرگ استفاده شود.

در اسکالپ ، معامله‌گران  با حجم بالایی وارد معامله می‌شوند تا از طریق حرکت های کوچک قیمت و در مدت زمان کم کسب سود کنند.این معاملات در طول یک روز انجام می‌گیرد و به روز بعد موکول نمی‌شود. هدف اصلی اینگونه معاملات این است که تعدادی سهام را خریداری کرده سپس با قیمتی بالاتر فروخته شود. که معمولا مدت زمان نگهداری سهام می‌تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه و در برخی موارد تا چند ساعت متفاوت باشد. در نهایت معامله قبل از پایان روز کاری بسته می‌شود.

چگونه ریسک را پوشش دهیم؟

هج کردن یا پوشش ریسک

جمع بندی

آماده ایم برای شروع پروژه؟

همین حالا با هم اندیشی رویای خود را به حقیقت تبدیل کنید.
hamadanian
noor company
company 2
azhin company
company 1